Fruit, Fruits, Heart, Blueberries

I love food, but eating well can cost a small fortune today. I’ve figured-out ways of making delicious dishes on a shoe string budget extending my dollars. The obvious is buying groceries which are on special, but then what do we do with them?

I purchased 3 pounds cross-rib roast for $18 on particular serving three of us. The cost of a single rib beef was more than the entire roast. The first meal with it of course was that the traditional roast beef dinner with potatoes, carrots, and salad. By the way the lettuce was pricey, instead I bought a bag of salad which was less. I added to it a tomato, green onions, and made my own salad dressing. After dinner I sliced the rest of the roast put it in two plastic bags dated for the freezer. The next week I made a casserole using one bundle of the leftover beef from the freezer, it’s awesome how rice is great host for a casserole. After that the last freezer bag with the remaining roast beef was used in a stir fry. Bought inexpensive veggies, nuts, and made a tasty stir fry sauce. This one roast costed only $6/meal or $2/person spread over three meals. Next is salmon which can be super expensive…

Salmon happens to be among my favourite fish foods, but just like everything else it’s very pricey at times. My alternative is canned that I’ve purchase at the dollar store for $2/can. As a dinner thing I make salmon patties, including onions, salt, pepper, dill, a shot of lemon, eggs, flour, then fry those babies up in canola oil. The leftovers can be put in sandwiches for lunch, or using my freezer bag method suspended for a later date. I was brought-up as kid on Sundays eating bagels, cream chess, smoked salmon, with tomatoes and cucumber so great! However, smoked salmon today is like buying gold, so I use smoked salmon cream cheese by Philadelphia. This saves big bucks but has all of the comfort food tastes I remember.

I saw lean ground minced meat on special for three dollars a pound, under half the cost as usually paid. It was a good day we made spaghetti sauce, and later used it for amazing burgers, meat loaf, and tacos within a few months.

I believe many families living on a very tight budget sacrifice eating well, but with a little bit of creativity and finding the deals in the grocery store everyone can eat like a king!

Categories: Uncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *